Musikhuset Rockborgens evenemang 2008-1973

2014

22/2 Side Effects, Julius Cohn, Skinny Bones Jones
7/3 Kristofer Åström, Lina Sandberg, Erik Nordblad med vänner
28/3 Linda Pira, Stor och Salle, Roach Killah Krew.
2/5 Crying day Care Choir,
Till septemberspelningen fanns inget intressant att boka
4/10 Ebbot and The Indigo Children
17/10 Mattias Hellberg
15/11 Looptroop Rockers
13/12 The Resistance, As you Drown


2009

28/2 Defiant Age
5/3 Snorting Maradonas, Viktor Ljungblad
19/3 Herr Gulin, Jag andra
4/4 Sicken Skuta, We got milk, Arvid Thulin
18/4 Wolfwerine
16/5 Fou Parlé, Alexander Andersson
5/5 Daniel Norgren, Everett Parker
3/10 Kid Galahad, Moonlit Sailor, Herr Gulin, Mind OD, Boaconstrictor
Zombie System, Leach, Kennedy Curse, Buddha the Brave, Institutionen
26/11 AC4


2008

På Rockborgen anordnades följande konserter

5/1 Treanti, Herr Gulin
19/1 Lackarmé, Chemical Vocation, Mannen från UNCLE
6/3 Dia Psalma, Råttorna
5/4 Avatar, Calm, Rentokiller
26/4 Hästpojken, Brick Club, Sonic Palais
9/5 Billie the Vision, Autisterna, Defiant Age
21/5 Looptroop Rockers, Form One
7/6 Her Bright Skies, AVI, Second Hans Heartbeats
13/9 The Wolf Verine, Kid Galahad, Apollo, Lace
18/10 Markus Krunegård, RamDiDam
25/10 Kid Down,Chemical Vocation, A Good Reason
22/11 Snorting Maradonas, Herr Gulin, Mikael R Karlsson, Brick Club, We Got Milk
13/12 Kristian Antilla, Pojkbandet, Djuret


2007

På Rockborgen anordnades följande

13/1 Issues, Gordon Project, Noble Motives
27/1 Stefan Sundström
17/3 Cirkus Miramar, Depressive Art, Apollo
21/4 Ethereal, Marionette, Kentaur
24/5 Slagsmålsklubben, De överlevande
8/6 Schools out med Neverstore, Anttilla, issues,Knugen faller

1/9 Defiant Age, Red Black Hate 48, Leach,J Frick
9/9 Kulturhusens dag, öppet hus
06/10 Florence Valentin, Kid Galahad,Killerchaps
15/10 Sofia Karlsson
25/10 Timo Räisänen, Sweet Whines
3/11 Lillasyster, Egonaut, Action and Turbulence
20/12 Jaqee + Mattias Hellberg

2006

20/3 Citizen kane
31/3 Sci fi skane
13/4 Quit your dayjob Issues
6/5 Leopard Ladys, he Berndt, Nightshift
13/5 Kristian Anttila, Mind OD

7/9 Rikard Olsson, Felicia +Oskar, Jona EA
23/9 Navid Modiri, Konny Rymes
19/10 Sicken skuta Redblack Burque Teddler
18/11 Deportees, Homesick, Elise Ria Borderline,
9/12 Danger, Smash Alley, Starlet Suicide, Wannabe
13/12 Mattias Alkberg BD

I samverkan med Parkaden genomfördes följande:

9/9 Kentaur, Lace, Egonaut
23/9 Rycklack med Slickslak(t)
20/9 Les Anges Perdues, Decimate, Shiftlight, Punk Rock Unit 69, Lemmut
4/11 Junkyards, Krakow Kasanovas, Redblack, Abnorm
11/11 Matiss Silins, New hope for breakfast, Kilroy,
18/11 2 minutes to Midnight, Insangel, Inzane
2/11 Kaktus, Ginger Trees
16/12 Snorting Maradonas, Leopard ladys Mirror

2005

7/2 Close up made me do it / Haunted / Insision /Totalt Jävla mörker
26/2 Hathor / lemmut / Votary
19/3 Jan Hammarlund / Bröderna Marks / Kinna teatergrupp Johanna Lillvik
22/4 Totalegon / Snorting Maradonas / Leopard Ladies
14/5 Transport League / Arte Agresivo / Ethereal
27/5 Kristofer Åström & the hidden truck / Britta Persson / Tias Carlson
10/9 Rentokiller / Hypergoliq / Johanna Lillvik med band
24/9 Releasekallas med: Domestic Disturbance / Lemmut / Brådis
22/10 Drick inte mer nu! / Mind O.D / ?Mikael Karlsson?
12/11 Weap / Master Fredrick´s / Color Blind
19/11 Afasi & Filthy / OkunskapR / Xeilon
3/12 Hathor / Decimate / The Gordon Project
21/12 Engel / Stabotage / Euphoric Departure

2004

20/3: 30 årsjubileum med Träd gräs och stenar, Råttorna, Weap.
10/4: Releaseparty av Rockborgenskivan med Brunch, Sterile Creed, Retur
6/5: Viskväll med Peter Olofsson och Partyorkestern
8/5: Boy Omega, Shrimp Shaped Grave
15/5: Rentokiller, Spank the Cheese, Snorting Maradonas
4/9: Depressive art, Dusty Five, Maahfoods(Schmarotzer)
25/9: Mögel, Guineapigs, Mimikry
9/10: Cirkus Miramar, Kapten Kermit, Shrimp Spahed Grave
23/10: Brådis, Mole
13/11: Rallypack, Ewing Oil, Rentokiller
14/11 Mattias Alkberg BD, Johanna Lillvik
27/11: Division of Laura Lee, Hype
4/12: Stabotage, Disruption, Shiftlight

Kashmirkonserter 2003

07 feb We, El Caco
14 feb Teenage Idols
28 feb Dub Sweden
06 mar Soundtrack of our Lives
14 mar Weyland Yutani, Dusty Five
28 mar The Galéns, Love Wollberg
11 apr Radio Department
18 apr Dr Kosmos
25 apr Crystal Eyes
09 maj Outsiders, Heko Kings
17 maj Fireside, De Stijl
30 maj Rentokiller, Dog Almigthy


2003
09 jan Looptroop
22 feb Source, Ewing Oil, Sterile Creed
07 mar The Mainliners, Hell 'n' Diesel, The Spectable
22 mar Embassy, The Shift
05 apr Dr Higgins, Quit Your Dayjob, Adlib Sinner Forks, Kanada Heartbeats
26 apr Franke, Lola Barbershop
10 maj Rentokiller, Dorotea, The Band in the Attic, The Brunch
24 maj Ethereal, Rising Faith, Disruption
20 sept Depressive Art, Salma Hage, Middel East
10 okt Logh, Holmes
18 okt Bad Cash Quartet, CDOASS
08 nov Iguana Party, Ewing Oil, Tias Carlsson and the Band
21 nov José González, Lizzydoure
17 dec Close-up made us do it, tour: Entombed, Disfear, Caarmé, Ethereal


Kashmirkonserter 2002
25 jan Lost Horizon, Crystal Eyes, Iron Ware
05 feb 3 från 7: Dusty Five m.m
01 mar Motorhomes
10 mar Weeping Willows
15 mar Dr Kosmos
28 mar David & the Citizens
29 mar Mustasch
11 apr Hultsfred på Kashmir: Hundred Reason, J´s Plain band
12 apr Dynamo Chapel, Isolation Years
26 apr Beseech, Weyland Yutani
10 maj 3 från 7: Rentokiller, Edith, Dog Almighty
23 aug Wannadies
06 sept The Mo
13 sept Pain of Salvation, Wolverine
20 sept Melody Club
04 okt The Spitts, Sons of Cyrus
25 okt Mando Diao
02 nov Bob Log III, Bebe & Serge
22 nov Paris
27 nov Danko Jones
07 dec Five Fifteen, Zonata, Backdraft
13 dec J´s Plain band

2002
12 jan Superscientifiku,Tenbrink, Fronda, Ztikk, Furioso, 83 ord, Illuminati
01 feb International Noise Conspiracy, Dorotea
23 feb RadioRussia, Maggoo, Lupin, Less is more
13 mar DS13
23 mar Kristoffer Åström, Dusty 5
06 apr Division of Laura Lee, Buck, Bishop M
20 apr Heldback, Disco Volante, Radio69, Set my path
04 maj Dolving, Silencers
18 maj USCB Allstars, Liptones, Spank the Cheese
17 juni Tear it up, Dtakters, Ausländer, Karate Kid
29 juni Kaospilot, Bowser, Dorotea
24 juli In ruins of, Rentokiller, Shiftlight
02 aug Defdump, Miss Mofet
12 aug Pretty girls make graves, Jr Ewing
14 aug Ambulance, The Dead ones, The Tropps, Austin
28 aug Let it burn, Kochenmitglas
30 aug Dog Allmighty, Klas Kvist and the band in the attic
14 sept PG 99, Rentokiller, Eternal Chaos
28 sept Logh, Malyz
12 okt Marit Bergman, Dusty5, A. Johansson
19 okt Weyland Yutani, Phono
02 nov Syster Dyster, Velvet Underpants, Respect, Brunch, Greta
16 nov Christian Kjellvander, Kandahar
14 dec Loose Cannons, Alpha Omega, Furioso, Sound Scenario, Retur, Idiot Savants

Kashmirkonserter 2001
12 jan 3 från 7 med: Drexl, Bruce, John Blund
19 jan Evergrey, Crystal Eyes
26 jan Pusjkins, Joist
02 feb Soundtrack of our lives
16 feb Mustasch, Smokestack
09 mar FFP, Shift
23 mar Porcupine Tree, Opeth
30 mar Mazarine Street, Rockmonster
12 apr Flaming Sideburns, Hell on wheels
20 apr Nocturnal Rites, Zonata
27 apr Neon Judgement
11 maj Loosegoats, Tias
25 maj Silverbullit
31 aug Cato Salsa Experience
14 sept Bad Cash Quartet
28 sept Transport League, Abramis Brahma
12 okt The Plan
25 okt Sahara Hotnights, Randy
02 nov Magnus Carlsson, Hederos/Hellberg
09 nov Robert Johnsson & The Punchdrunks
23 nov Yvonne, Fireline Angels
07 dec Five Fifteen, Zonata, Backdraft
14 dec Soundtrack of our lives

2001
20 jan Heldback, Rentokiller, Within Reach, Dorotea
08 feb At Certain Hours, Jettie, Isobel
23 feb Mescalitos, Henry's Pub, Weyland Yutani
31 mar Radio Russia, Twilight Age, Rapeseed, A. Johansson
20 apr Kid Slater, Aspected
27 apr Stefan Sundström
18 maj The Haunted, Source, Shiftlight
26 maj Strebers, Guineapigs
26 juni D.S-13, E.T.A., Prismatic
06okt Det Tredje Könet, Paddington, Maggoo
20 okt Conviction, Crystal Eyes, Shiftlight
03 nov Clockwork Crew, Medborgargardet, Perkele
17 nov Plastic Pride, Rentokiller, Weyland Yutani
15 dec Dog Almighty, Rapeseed, Ewing Oil, The Dusty Five

Kahmirkonserter 2000
07 jan Guina Pigs, Iguana Party
28 jan Flaming Sideburns, Turpentines
11 feb Optimist, Schmuck
25 feb Motorhomes
10 mar Dr Kosmos
31 mar Violet
14 apr Nomads
28 apr Spirituakl Beggers
03 maj Fläskkvartetten
12 maj Grand Tone Music
19 maj 4 från 7: B.Q.I.D, Cosmic Overdose, Nill, Shift
26 maj Robert Johnson and the Punchdrunks
25 aug Royal Beat Conspiracy
08 sept Dipper, Peter Dolving
22 sept Speed of Sound Enterprise, Plan 9
06 okt Bay Laurel, Beseech
20 okt The Ark
03 nov Hellacopters, Hives
17 nov Big Elf, Tias
01 dec Fireside
15 dec Håkan Hellström

2000
30 jan Heldback
05 feb Skullmonkeys, Incognito Pop, Tunic, Shiftplus, Punkrock Unit 69
26 feb Shift, Maggoo, Henrys Pub, The Horse
04 mar Lost Patrol, Dog Almighty, Joist, Long John and the Fabulous Four
30 mar Petter, Ten-brink
09 apr Locust ,Jamsession, Ett liv kvar, Kid Commando
18 apr Plastic Pride, Blindside, Carnated, Outbreak, Break
29 apr First Floor Power, The Shift,Henrys Pub, Sleepy Jean
06 maj Entombed, Beseech, Fierce Conviction
20 maj Loop Troop, Heldback, Ten Brinck FoF CoC
01 sept Division of Laura Lee, Link Quagmire
15 sept Get up and Goers, Out of Reach, PRU69
30 sept Mescalitos, Drexl, Henrys Pub
11 nov Bombshell rocks, Long John, Shift
24 nov Feven, Retur
09 dec Liberator, Dog Almighty, Radio 69


Kashmirkonserter 1999
22 jan Plan 9
08 jan Geary
05 feb Dead Starlet
19 feb Barusta
05 mar Ginger
14 mar Euroboys
26 mar Freak Kitchen
02 apr Sator
16 apr Fidget, Millhouse
21 apr Steve Wynn
30 apr Weeping Willows
28 maj Caesars Palace, Porcelain Satellite
30 juli RIP
13 aug Outsiders
20 aug Brian Robertsson
27 aug Rocket 99
10 sept The Soundtrack of our Lives
24 sept LOK
08 okt Kooks
22 okt Facer
12 nov Beseech
19 nov Sahara Hotnights
03 dec Spitfire
17 dec Euroboys


1999
30 jan LOK, Guineapigs, Gripshift, Schmuck
20 feb The Kristet Utseende
18 mar Broder Daniel
04 apr Burning Flames,Carnated, Kalamazoo,PunchOut,Grace
10 apr Helulleafton med Sal Volatile, 10 000 Dollies, Spotlite, Dagobah
24 apr Post, Morlocks
01 maj Breach, Optimist, Roswell
31 juli Kalamazoo, Black Queen is Dynamite,
02 okt Section 8, Emarin, Heldback, Princess Dorothy
15 okt Intern Noise Consp. Kosmo Gessellschaft, Get up and Goers, Emerald Point
30 okt Burning Flames, Last Security, Transistor One, Heldback, Innocent
04 nov Lack, Complete, Tenbrink, Outbreak ställde in
10 nov Catharsis, One Minute left, Innocent
26 nov Loosegoats, Tom Massic and the 4 Elements, Maggoo
12 dec Ubba, Black Queen is dynamite, Unholy Wizard, Schmuck, Tallshorties, IronWare, Kalamazoo, John Blund

Kashmirkonserter 1998
13/2 Robert Johnson an the Punchdrunks
22/2 Steve Wynn
13/3 Ginger
22/3 Backyard Babies
27/3 Transport League
10/4 Soul Surfers
24/4 Beseech
1/5 Caesar's
8/5 Jekyll & Hyde
15/5 Pusjkins + Sobsister
21/5 Weeping Willows
22/5 Umajets
29/5 Rock for a Life:Geary,Chine,Tias &Vesa
14/8 Glanzig
21/8 Broder Daniel
4/9 Soundtrack of Our Lives
25/9 Spiritual Beggars
2/10 1000$ Playboys
16/10 Gluecifer
23/10 Larry & the Lefthanded
30/10 Charta 77 & Guineapigs
6/11 Fläskkvartetten
20/11 Zonata
27/11 Covenant & Cat rapes Dog
20/12 Bob Hund


1998
29 jan John Doe Band, Far Apart,
30 jan Cantenique, GU-qin, The Haze, Tirpitz 44, Decency
07 mar No festival of light, Ordo Equilibrio, Sanctum
14 mar Jävlaranamma
28 mar Remount, Burning Flames
12 apr Refused, Make Up, Frodus, Division of Laura Lee, Eyes Shut,
02 maj Charta 77, Troublemakers, 'Cause of Class, Coca Carola
28 juli Schmuck, Veckans Klubba, Furways
18 okt Embraced, Vermin, Fierce Conviction
24 okt Abhinanda, End in Sigth, Now or Never, Convinced, Heldback
07 nov Death in June, Non, Der Blutharz
12 dec Lash, Sal Volatile, 1000Dollie$, 'Cause of Class, Serpentine, Iron Ware, Kalamazoo
17 dec Entombed, Meshuggah


1997
07 feb Confusion
12 feb Svelt, Rock 'n' Roll Band, Royal Family, Ginger
07 mar Monster, Burning Heads, Jones
08 mar Traktor, Velor, Zilch
14 mar Johan Johansson
15 mar Jävlaranamma
28 mars Circus Miramar, Guinea Pigs, Pawn, Who Cares, Heldback, Nissebandet, Katastryph
27 apr Gripshift, Promise Ring, Water Breakes Stone, Ginger
03 maj Ginger, Rock'n' Rollband
09 maj Candysuck, Sensei, Schmuck, Sprängd Anka
23 maj Death in June
05 sept Glucifer
12 sept Cry, Bates Motel, Robots
28 sept Fireside, Shades Apart, Samiam, Loosegoats
18 okt Nine, Stabbed
28 okt Forced Into, Heldback, Sal Volatile
22 nov Unison, Outstand, Ginger
30 nov Antirasistgala: Circus Miramar, Veckans Klubba, Mongrel, Ripcord, Yoda,
04 dec Van Pelts, Sin Eaters
12 dec Beseech, Royal Family, Firways, John Blund, Lash, Sal Volatile, Spotlites, Damien, Heldback


1996
09 mar Vera Brannigans, Jaune
23 mar Antirasistgala: Who Cares, Sprängd Anka, Phantasmal c.o, Baccus Trälar, Ginger
28 mar Abhinanda, Gripshift, Death.Before.Disco
13 apr Upfront (disco)
19 apr Big Fish
03 maj Ginger, Beseech, Vacuum Borås, Uptigths, Gripshift, Rajoutis
20 juli Circus Miramar, Chester Copperpot, Ginger
14 sept Dinner Party, Sprängd Anka, Tirpitz 44, Sensei
28 sept Industriparty 2: Anenzephalia, In Slaughter Matives, Mortiis, L.C.D.P.F, Rafmagn
11 okt Elegant Machinery,
19 okt Lokala Band
27 okt Battery, Damnation
09 nov Metalfest: Ablase, Beseech, Novgor, Dismayed
15 nov Abhinanda
12 dec Lussedisco: Upfront


1995
26 jan Björn Afzelius
18 feb Deathparty 4: P2, Sanctum, Mental Destruction, Brighter Death Now
24 feb Refused, Geneflect
10 mar Upfront (disco)
25 mar Releaseparty: Crystal Eyes, Veckans Klubba, Xpander, Jones ATP, Feedback, Mindcore, Baccus Trälar, Hirvenpaska
14 apr Upfront (disco)
20 apr Refused, Randy
28 apr Industriparty: P2, Deutch Nepal, Genocide Organ
06 maj Knallepunk: Baccus, Blodskam, Antabus, Banal Anal, Vacum, Hämdens Tempel, Baccus Trälar, Hostages, Nissebandet
20 maj Death Metal Gala: Dark Cirkus Beseech, Lake of Tears, Dissection, Anata, Maze of Torment
10 sept Starmarket
12 okt Slapshot, Bitter, Rigth Direction
11 nov Jack Wreejswiik, Felicia Gutår
08 dec Mouth, Nicke, Denada, Ginger, Dinner party, Cordate, Geneflect, Flood


1994
12 feb CD releaseparty med bla Entribe och Blob
25 feb Upfront alternative disco 1
03 mar De Lyckliga Kompisarna
05 mar Beetroots
13 mar Dia Psalma, Vacuum
26 mar Coca Carola, TukTukRally
01 apr The Did, Vera Brannigan´s
15 apr Upfront 2
23 apr EggStone, Fireside, Carpe Wade
06 maj Blush Pilots
07 maj Knallepunk med 12 lokala band
27 maj Upfront 3
28 maj Metallkväll
14 jul Live 1 utekonsert med 6 lokala band
28 jul Live 2 utekonsert med 5 lokala band + Yvonne, Cloudberry Jam, Charta 77
10 sep Upfront 4
25 sep Krymplings, Hans&Greta
22 okt Svart snö, Warsystem, Trotyl
29 okt Mobile Mob Freakshow, Muovituoli, Geneflect
04 nov Upfront 5
12 nov Extinction of Mankind (UK) Warcollapse, Counterblast
25 nov Punkparty med Felicia Gutår, Luskerman, Brutal Lobotomi, Baccus játp Vacuum
12 dec Upfront 6
26 dec Annandagsrock med Mindcore, Enema, Vera B, Captian Spoon


1993
06 feb Syntparty med 8 band
13 feb Mizzlur
12 mar Liers in Waite, Evocaiton
12 mar Upfront alternative disco 1
20 mar Scents, Belfrages
08 apr Långfredagsgala med lokala band
24 apr Upfront 2 + Icecave
01 maj Internationell fest med musik från många länder bla iransk seriös musik
08 maj Knallepunk med 10 lokala band
17 jul Sommarrock
31 jul Sommarrock 2 Simon and the Problemchild, Fata Morgana, Beseech, Jones ATP, Entribe, Evocation, Blob
25 sep Upfront 3
08 okt Metal, Plåt och Ståltråd, Brainwave, Lake of Tears, Legbone
16 okt Pleasurehouse, Vera Brannigan´s
30 okt Punktåget
12 nov Peps Persson & co
13 nov 20 årsjubileum med Garmarna, Entribe, Claes Paulsson
27 nov Simpkins, Dish
04 dec Upfront 4
26 dec Ultramundane, Teabags, Slope, Vera Brannigan´s


1992
03 feb Franska Bönder, Public
17 feb Vrävarna, Mizzlur
08 mar William
10 mar Staffan Hellstrand
31 mar Långfredagsgala med lokala band: Evocation, Harry Christian
13 apr Psychotic Youth, Johan Johansson
22 maj Therion, Cemetary
28 aug Slope, Primal Chaos
12 sep Cosa Nostra, Mögel
24 sep Majakovski-Teater
14 okt Traste Lindéns Kvintett
18 nov Docenterna
26 dec Borås Energi, Vrävarna


1991
26 jan Babies, SLR, Mögel
23 feb Psycotic Youth, Damnatory
09 mar Pontus och Amerikanerna, Fou Parle
17 mar Mynta
28 mar Persons Pack, SLR
29 mar Långfredagsgala med lokala band: Alice Underlivet, Damnatory, Harry Christians, Mögel, Moribund
05 apr Vibrators (England)
13 apr Daze of Twilight, Dr Dream, D.E.M.I.L, Saints and Sinners, Camelot.
18 apr Easy, Belfrages
04 maj Lokala band: Mizzlur, Red Rose, Incredible Melting Man, Julia´s Rhythm, Hushållsassistenterna
31 aug Borås Energi/ Hushållsassistenterna
12 sep Omnitron
12 okt Fjellis, Peps och Bosse Skoglund, Jävlaranamma
19 okt Traste Lindéns Kvintett
09 nov Borås Energi
13 nov Marie Bergman
23 nov Lokala band: Daze of Twilight, Borås Slakteri, Mizzlur
27 nov Lars Jansson Trio
04 dec Entombed, Kazjurol
26 dec Traditionell annandagskonsert med Belfrages


1990
03 feb De Missanpassade (Johan Johansson och Kajsa Grytt)
17 feb Union Carbide Prductions
08 mar Sky High
10 mar Perssons Pack, Mizzlur
31 mar Twice a Man
13 apr Dr Yogami
21 apr Psycotic Youth
18 maj Bella Notte (Lokala artister)
02 jun Cloud Catchers
25 aug Borås Energi
22 sep Laserjesus, Mizzlur, Sofia Joons
29 sep Feber, Citizen Kane, Hushållsassistenterna
06 okt Toms Tivoli, Public
24 okt Fläskkvartetten, Belfrages
03 nov Tapirerna, Jack Frost, Historien om Tigern
17 nov Franska Bönder, Belfrages, Den Gode…
23 nov Damnatory, No Remorse, Immortal Death
24 nov In the Colonnades, Boogey Men, Baby Kitch Ltd
05 dec Kjell Höglund
08 dec Primal Chaos, Raskolnikov
26 dec Public, Mizzlur, Sven Tonnis med Morgan


1989
28 jan Alice I Underlivet
10 feb SH
23 feb Stry & Babylon Blues
24 mar John Lenin
15 apr William
26 maj Bella Notte, Damnatory, Primal Chaos, Metropol, The Air Sick Pig,
Fatal Area, X-Ray, Gerd Wase´n, Duo Nule, Claes Pihl, m.fl.
26 aug Rockstart: Air Sick Pig, Primal Chaos, Metropol, X-Ray, Zounds, Disco, Split, Aftong
07 okt Nevskij Prospekt
21 okt Webstrarna, Borås Energi
04 nov Kerb Crawlers, Electric Eastwood, Incredible Melting Men
08 nov Slab (B)
19 nov SaunaRock: 22 Pistepirko, Kumikameli (Fin)
25 nov Korova Milkbar, Blue Voice, Pipränsers Vid t1
26 dec John Doe, Fou Parle, Jack Frost

1988
12 mar Babies, Tusen fält i månljus
20 mar Toydolls (UK)
01 apr Troublemakers, Vrävarna, Desperados, Råttorna, John Doe, Toxin Toy
24 apr Camouflage
04 juni Alice i Underlivet, Sorgligt men Sant, Spacemakers, Borås Energi, John Doe, Mc and Ploids, Aspirin for Breakfeast, Schehrazade
08 aug All Steel Coaches
09 sept Sneaky Feelings (NZ)
24 sept John Doe
15 okt Sista Vintern, 23 Till, Blue Voice
20 okt L'amourder (Fin)
29 okt Kerb Crawlers, Jolly Jumpers
03 nov Sator
12 nov Sinners
27 nov Bröderna Brothers
10 dec Dolkows, Franska Bönder
17 dec Scherezade


1987
31 jan Blue Crow Man, Funhouse, The Lot
21 feb Alias Smith and Jones, High Level
07 mar Camouflage, Spiegel
14 mar DIV (NL)
19 mar Passion Fodder (F)
01 apr Sator Codex
17 apr Långfredagsgala med Agony, Marionet, 6-10 Redlösa, Oral och AFB
28-30 maj Kongressgala med Passionate Friends, In Vito Veritas, Glory Guys, Tukthuset,
Tvålsspån, Hot Stuff, Bröderna Festrof and the Penetrators, Sky Light, The Lot,
Unos Kanoner, Jujumannen, Marionette, Alison, Ike and the Bastards, Sweet Little Co, John Doe, Råttorna, Rosa Luxemburg, Alias Smith and Jones, SH, Babies, Boogie inc., Orient, Blue Tones, Harald, Tord Tudor and the Batterie, Fjärde Väggen, Sort Sol, John Lenin, Ladomir, 9liv.
12 sep Killers, The Lot
20 sep Blue for Two
26 sep Dolkows, Franska Bönder
03 okt Strebers, Troublemakers, Vrävarna
18 okt The Lizard Train, Blue Voice
30 okt Shadow Play (Fin)
13 nov Ladomir, Fem Snabba
22 nov Lámourder (Fin)
13 dec Unos Kanoner, Nio Liv
26 dec Knallpulverorkestern gav snöshow X.


1986
31 jan Attentat
27 feb Dansdepartementet
08 mar Toydolls (UK)
10 mar Sator Codex
19 apr Stödgala för ANC Kap till Kap
26 apr Andra Sidan
17 maj Twice a Man
30 maj Fest i Stadsparken med High Level, Schizofrena Bäbisar, ORAL, 6-10 Redlös,
Magic Bar, Alice i Underlivet, Fou Parlé, Mystikens Vacuum.
21 sep DOGS, Blue Voice
25 sep Blue for Two, Brand
28 sep Asta Kask, Upright Citizens
18 okt Njurmännen, Tantali Kval, Red Mutants
01 nov Sinners, Gudibrallan
08 nov Nevski Prospekt, Fem Snabba, Schizofrena Bäbisar
09 nov ZOO, Konstapel Batong
22 nov Camouflage, Tantali Kval
29 nov The Creeps
06 dec Magic Bar, Blue Voice
26 dec Knallpulverorkestern (nionde året)


1985
08 feb Memento Mori
16 feb Trojne
23 feb Camouflage, La Solitude
02 mar Sator Codex
09 mar Sinners, Attaljé
16 mar Gentlemen + Förband
21 mar Richard Lloyd
30 mar Unos Kanoner, Grabbarna
12 apr Toxin Toy, Stone Roses (UK)
20 apr Betraktarna
22 apr Peps och Slim
27 apr The Bunch
31 maj Musikfest i Stadsparken
07 sep Pojken med Grodan i Pannan, Triggers, Monotones
14 sep Shoutless, Främligslegionen
26 sep Stockholms Negrer, Nio Liv
05 okt Round Midnight, General Drag
19 okt Cortex
26 okt Asta Kask, Svea Skandal
02 nov Råttorna, Mystikens Vacuum
07 nov High Level, Brekers, Oral
13 nov 0-7 Niners
17 nov Mikael Wiehe & Co
22 nov ANC-gala (medarrangör)
14 dec Slobobans Undergång, Rövarna
26 dec Knallpulverorkestern

1984
24 jan Nomads
04 mar Cortex
15 mar Bo Wilson Band
16 mar Råttorna, Grabbarna, Digitalteatern
24 mar Rövarna, Lyxlirarna, Bellwood Stars
25 mar Dan Tillberg
31 mar Dansdepartementet, Laughing
05 apr Lolita Pop
12 apr Commando M Pigg
14 apr Per Hellberg
20 apr Rock Gala i HSB-salen med: Memento Mori, Camouflage, Unos Kanoner,
Slobobans Undergång, Marionet, Total Muzak, Östpolen
10 maj Egba
12 maj Asta Kask, 6-10 Redlös
19 maj Björn Afzelius &Mikael Wiehe
26 maj Musikfest i Stadsparken: Lokala band hela dan.
06 okt Round Midnight, Jake Fake Band
16 okt Lasse Tennander
24 okt Westerness
02 nov Björn Afzelius &Globetrotters
04 nov Subhumans (England), Järvens Fot
18 nov Wilmer X
23 nov Strindbergs (inställt pgr av TV)
30 nov IS-9
01 dec Dansdepartementet, PNOoU
08 dec NICO (UK)
14 dec Slobobans Undergång
15 dec GBG-punx, Järvens Fot
26 dec Knallpulverorkestern

1983
04 feb Giant Steppers, Hoi Poloi
18 feb Sky High, Tree ZZ
04 mar Zenit Nadir, Sabotage 81, Svea Skandal
10 mar Mooncoin
12 mar Abcess Exil, Legala Nyheter
19 mar ISM, Asta Kask, The Banned
25 mar Z-Vinyl, Blago Bung, Duo mé Nule
01 apr Råttan Fritz
07 apr Jonny Mars blues band
14 apr Dag Vag, Sif Records, Rövarna, Mystikens Vacuum
21 apr Bitter Funeral Beer Band
21 maj New Heaven, Hippalos
28 maj Backrock
03 jun Bumsen Muss Man, Atrapp, Subtil Ungdom
09 jun Guitars Unlimited
24 sep BB Rock, Boogi Men
01 okt Commando M Pigg
07 okt IS 9, Kvack-Fu
15 okt Irlandsgänget
22 okt Brända Barn, Mystikens Vacuum
28 okt Råttorna
06 nov Ulf Dageby
12 nov Giant Steppers, Towells
15 nov Unter den Linden, Asta Kask, Kekkonen Heroes
19 nov Tottas Bluesband
29 nov Lyxorkestern, Playgrounds Internationel
03 dec El Salvadorgruppen
10 dec Unos Kanoner, Boogie Men, Döda Gevär
26 dec Knallpulverorkestern, Duo mé Nule

1982
23 jan Raketerna, Cucumbers
30 jan Watoto
05 feb Slobobans Undergång, Abstrakt
12 feb Groupa
19 feb Björn Afzelius
28 feb M.A. Numminen
05 mar Eldkvarn
08 mar Mikael Wiehe
13 mar Sky High
19 mar Nyx Negativ, Svea Slakthus
27 mar Opposite Corner
09 apr Reggea Team
12 apr Bataki Band, Total Muzak
23 apr Boulevard
30 apr Aptit, 22 För många
02 maj Monica Törnell
21 maj Stadion der Jugend, Lokala Band
28 maj Kai Martin&Stick
04 sep Attentat, Häcken Full, Stubbåker, Aggressiv Apati
10 sep Ulla Jones, Dis
12 sep Ola Magnell
20 sep Jan Hammarlund
24 sep Dom Smutsiga Hundarna, Råttorna
26 sep Middletown Singers
03 okt Linton Kwesi Johansson och Dennis Bovell Band, Perfekt Alibi,
Sif Records, Råttorna
08 okt Temp, Dehex, Miljonmysteriet
10 okt Tom Thomson
17 okt Andra Bullar
22 okt Ragnarök
24 okt Mikael Wiehe
05 nov Bruset, Ska-vank
07 nov Radio Balkan, Naturens Söner
12 nov Total Muzak, Andra Sidan
14 nov Per Hellberg
17 nov Lasse Tennander
19 nov Peps Bluesband
27 nov Unter den Linden, Corps de Garde
03 dec Electra Wave, High Energy
12 dec Tödde and the Carrots, Hippalos, Empire Saint
17 dec Nyx Negativ, Svea Svin, Råttorna, Orfeus Söner
26 dec Knallpulverorkestern

1981
28 feb T. Gås
06 mar Myrbein, Jajja Band
13 mar Tore Berger
20 mar Bostonvärk, Kabinett Död
21 mar Opposite Corner
27 mar Arbete & Fritid
03 apr Combo-8, Bataki Band
10 apr Remain, Propatria, Lolita Pop
17 apr Crom, Ulriks Corner
19 apr Den kärlekskranke Hummern
23 apr Herr Marmelad och hans skorpor, Insekt
24 apr Thomas Wiehe och Bo Medin, Mats Lundborg
25 apr Gooforkestern, Ensemble Broncoflippers
01 maj Kriget, Offentliga trycket
08 maj Skälvrisk
13 maj Peps Blodsband, Baader Börsten Band
15 maj Himmel och Helvete, Kaos
22 maj Ensamma Hjärtan
23 maj Artline, Censur, Legala Nyheter
29 maj Torsson, Naturens Söner
31 maj Ebba Grön, § 66
12 sept KSMB, Kaos
24 sept Py Bäckman, Dan Hylander och Raj Montana Band
29 sept Insekt, Herr Marmelad och The Managing Directors
16 okt Bostonvärk
24 okt Attentat, Slobobans Undergång
30 okt Underjordiska lyxorkestern
06 nov Hrrm, Aptit
13 nov Radio Balkan
27 nov Crossroad Blues
04 dec Truck, Offentliga trycket
12 dec 8 Lokala band
18 dec Dom smutsiga Hundarna
26 dec Knallpulverorkestern


1980
08 mar Skottes musikorkester, Mikael Wiehe och Kabaréorkestern
02 maj Träd Gräs och Stenar
16 maj Afro-Carib 80, Skälvrisk
25 maj Cortex, Censur
12 sept Zamla Mammaz Manna
19 sept Albatross, Janne Lindau
26 sept Zero (Robert Broberg)
03 okt Dom smutsiga Hundarna
10 okt Libra, N.o.M. (d)
17 okt Ståålfågel
31 okt Arkimedes Badkar
07 nov Sanslösa, Fiskebröderna
14 nov Unos Kanoner, Censur
21 nov Happy & the Lobsters
28 nov Jamsession
05 dec Pferdegebiss
12 dec Kaos, Pink Champagne, TT-Reuter
19 dec Jamsession
26 dec Knallpulverorkestern


1979
19 jan Zamla Mammas Manna
26 jan Göteborgs Visgrupp
02 feb Eldkvarn
09 feb Combo-8
16 feb 30:e Februari
23 feb Kjell Höglund med vänner
02 mar Attentat, Bruset, Liket lever
09 mar M'Bango-X
16 mar Poesi, Musik
23 mar Lätt & Lagom, Öronfröjd
28 mar Piirpauke
30 mar Peters band
06 apr Vargavinter
13 apr Arbete & Fritid


1978
Lars Aldman, Haffsorkestern
UR, Erik Fylkesson
And His Orchestra
Kung Tung, Rallarsving
Stockholm Norra
Dom Smutsiga Hundarna
Combo 8, Schack Matt
Arbete & Fritid
Turid, Pferdegebiss!
27 aug Musikfest, Spelmanslag, Jan Hammarlund, Skrotbandet, Schack Matt
27 sept Robert Broberg med Stefan Brolund
03 nov Tomas Wiehe och Lars Fernebring
04 nov Härsket Skämt, Mikael Ramels Musikband
16 nov Kenny Håkansson Orkester
24 nov Mikael Wiehe
26 dec Chocka Släkten, Filmvisning: Den andalusiska hunden, Skjut inte pianisten


1977
28 jan Mount Everest
04 feb Flämt&Flås
11 feb Samjan, 30:e Februari
18 feb Magma&Lava
25 feb Änglaspel
04 mar Combo 8
11 mar Varg I Veum, Haze
18 mar Ensamma Hjärtan
25 mar Rundgång, Pferdegebiss
01 apr Konvaljen
15 apr Det Rullande Paradiset
22 apr Dom Smutsiga Hundarna
29 apr Chocka Släkten, Rallarsving
06 maj EGBA
21 aug Janne&Mikael, Samjan, Det Rullande Paradiset, Combo 8/Haze
09 sep Skrotbandet
16 sep Harem
23 sep Stone Bridgeman
30 sep Mwendo Dawa
03 okt Belt&Braces
07 okt Truck
14 okt Jan Hammarlund
21 okt Archimedes Badkar
06 nov Motvind, Huntington Band
11 nov 30:e februari, Grizzly
18 nov Härsket Skämt, Chocka Släkten
25 nov Mobben
02 dec Folk och Rackare
09 dec Guran, The Killers
16 dec Vargavinter


1976
10 jan Intrång
24 jan Tomas Wiehe, Tomas Forsell
30 jan Combo 8
02 feb Soffgruppen
27 feb Björn Vickoff
05 mar Flämt&Flås, Mikael Ejdemyr
19 mar Rallarsving, Perfektionismens Sammanbrott
29 mar Jan Hammarlund, Turid Lundqvist, Lena Ekman
05 apr Doktor Rock Presenterar: Nynningen, Lars Aldman, Motvind
23 apr Dom Smutsiga Hundarna
08 maj Sogmusobil
14 maj Attack
18 maj Norrbottens Järn, Combo 8
14/15 aug MUSIKFEST I SJÖMARKEN:
Stardust, Anarkins Korta Sommar, Norrsundets Befrielsefront, Dimmornas Bro,
Attack, Göteborgs Musikliga, Winco Solomone, Dom Smutsiga Hundarna, Haze, Plåster&Förband, Kebnekaise, Combo 8, Flämt&Flås, Christer Öhman, Jättetall, Tändverk
11 okt Bella Ciao
14/15 nov Musikfilmen: Vi har vår egen sång
27 nov Jättetall
15 dec Björn Afzelius, Lars Aldman, Text&Musik

1975
20 jan Jan Hammarlund, Film om Chile
12 feb Ragnarök
21 feb Samla Mammas Manna
02 mars Ulf Gruvberg & Karin Kjellman, Bengt Girborn
15 mars Arbete & Fritid
22 mars Alternativ Festival
Medv: Diamond Granit, Moder Sveas Barn, Stråkkvartett, Åke Johansson Trio,
Ingo Jarmuth, Pferdegebiss, Combo 8, Arne Strand, Kasperteater, Filmvisning.
23 mars Grus i Dojjan
12 apr Risken Finns, Intrång
25 apr Soffgruppen, Bröderna Högbergs Grupp
14 maj Ropet, Film om Fångvården
11 okt Ambrax, Ingo Jarmuth
31 okt Samla Mammas Manna
21 nov Combo 8, Jugoslavski Folkmusikgrupp, Räntan Stiger, Flämt&Flås, Barnteater,
Åke Johansson Duo, Truck, Magnus Haglund, Kaipa
04 dec Hoola Bandoola Band

1974
26 jan Samla Mammas Manna
05 maj Moder Jord, Exit
12 maj Wayna Inti, Tomas Wiehe och Första Förband
26 maj Ariman
01 jun Soffgruppen
28 jun Arbete & Fritid
03 okt Ariman
12 okt 30-åriga Kriget
27 nov Röde Mor (från Danmark)
21 dec Moder Sveas Barn, Film om Hagahuset i GBG, Combo 8


1973
3 nov Älgarnas Trädgård, Tomas Wiehe och Första Förband
29 dec Truck